Każdy z nas marzy o mieszkaniu, które jest nie tylko piękne, ale też funkcjonalne, wygodne
i dostosowane do naszych potrzeb. Jednak wielu osobom zakup mieszkania na rynku pierwotnym wydaje się przygodą długą, żmudną i niezwykle męczącą. Podpowiemy, jak mądrze podejść do tego procesu i na co zwrócić uwagę, żeby wymarzone M spełniło oczekiwania, a sam zakup okazał się prosty.
Zacznijmy od lokalizacji. Nawet najpiękniejsze mieszkanie przestaje cieszyć, jeśli codziennie rano tkwisz przez godzinę w korku. Wybór lokalizacji to kluczowa kwestia. Zastanów się nad dostępem do komunikacji miejskiej – czy dzielnica, nad którą się zastanawiasz, jest dobrze skomunikowana? Jak szybko możesz się znaleźć w ważnych dla Ciebie miejscach? Rozejrzyj się, gdzie są najbliższe sklepy, szkoły, miejsca do rekreacji i pozostała infrastruktura handlowo-użytkowa.
Przede wszystkim jednak rozważ, czego naprawdę potrzebujesz. Jeśli lubisz spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, to park w pobliżu miejsca zamieszkania Cię uszczęśliwi, a jeśli do tego lubisz uprawiać sport, sprawdź, gdzie jest najbliższe boisko albo siłownia na świeżym powietrzu. Jesteś zapracowanym rodzicem? Warto zamieszkać w pobliżu przedszkola, placu zabaw i centrum handlowego, aby nie tracić czasu na długie wycieczki po zakupy.
Metraż – czy więcej znaczy lepiej?
Pamiętaj, że nie tylko wielkość mieszkania ma znaczenie! Niby 50 m² to dużo, ale jeśli kuchnia przypomina szafkę na buty, to może być problem. Ważne, jak mieszkanie jest zaprojektowane: przestronna kuchnia, wygodna łazienka i ustawny salon to klucz do komfortu. Nie zapominaj o przechowywaniu – czy jest miejsce na szafę? Czy jest komórka lokatorska, w której upchniesz rzeczy, których rzadko używasz, ale z którymi nie masz serca się rozstać? Obejrzyj dokładnie plany mieszkań, pamiętając, że to, co na papierze wydaje się małe, często w rzeczywistości może być funkcjonalne i łatwiejsze do zagospodarowania niż 100-metrowy apartament. Zastanów się też, co jest dla Ciebie naprawdę ważne – jeśli często stołujesz się na mieście, ale uwielbiasz relaks w wannie, może warto zrezygnować z dużej kuchni na rzecz przestronnej łazienki?
Sąsiedzi, garaż i rowerownia
Większość osób nie zastanawia się nad tym, kogo spotka za ścianą. Tymczasem warto o tym pomyśleć wcześniej. Do kogo przede wszystkim kierowana jest oferta danej inwestycji – czy są to młode rodziny, czy seniorzy? Każda z tych grup ma inne potrzeby i przyzwyczajenia, a co za tym będzie bardziej lub mniej głośna, ma inne godziny aktywności czy sposoby spędzania czasu w częściach wspólnych.
W jaki sposób najczęściej poruszasz się po mieście? Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez samochodu, upewnij się, czy w inwestycji pomyślano o garażu. Jeśli jesteś zapalonym cyklistą lub entuzjastyczną cyklistką, sprawdź, jak wygląda rowerownia, w której bezpiecznie będziesz zostawiać swój jednoślad.
Formalności – nie takie straszne, jak je malują
Kupno mieszkania to dla większości z nas jedna z największych życiowych decyzji. Dlatego proces podpisywania umowy i wszelkie formalności mogą nas ogromnie stresować. Dobry deweloper doskonale zdaje sobie z tego sprawę i zadba o to, by cała procedura była dla ciebie jasna i przejrzysta.
Podpisując umowę deweloperską, masz pewność, że wszystkie szczegóły, takie jak terminy oddania mieszkania, sposoby płatności czy standard wykończenia albo dalsze zagospodarowanie terenu będą klarownie wyjaśnione. Profesjonalny doradca poprowadzi Cię przez proces zakupu. Dzięki temu poczujesz, że masz pełną kontrolę nad tym, co się dzieje, i żadna formalność Cię nie zaskoczy.
A jeśli coś jest niejasne? Nie bój się pytać! Pamiętaj, że zależy nam na tym, abyś był zadowolony
z wyboru mieszkania i czuł się pewnie na każdym etapie transakcji. Kupno mieszkania na rynku pierwotnym to ekscytacja, nadzieja, plany… i, nie będziemy oszukiwać, także pewien stres. Ale
z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem ta droga może być przyjemna i zakończyć się happy endem.