18.09.2024

Mieszkanie na kredyt: Czym jest zdolność kredytowa?

Podziel się:

Zdolność kredytowa to jeden z najważniejszych czynników wpływających na podejmowanie decyzji finansowych. To nie tylko liczba, ale oceniany przez instytucje finansowe kompleksowy wskaźnik naszej wiarygodności kredytowej. Wraz z Kamilem Czapskim z firmy Notus, który na co dzień wspiera klientów ED Invest w kwestiach pożyczek hipotecznych i spraw finansowych, przybliżamy zagadnienie i tłumaczymy rolę zdolności kredytowej w uzyskaniu finansowania na zakup mieszkania.

Zdolność kredytowa to fundament, na którym opiera się Twoja szansa na uzyskanie kredytu hipotecznego. Jest to ocena możliwości regularnego spłacania zobowiązania, w ramach której banki biorą pod uwagę wiele czynników. – Wyobraź sobie, że zdolność kredytowa to jak karta przetargowa w negocjacjach z bankiem. Jeśli Twoja zdolność jest wysoka, bank widzi w Tobie wiarygodnego klienta i chętniej udzieli Ci kredytu, często na lepszych warunkach. Jeśli jednak Twoje wyniki finansowe są skromniejsze, bank może wahać się z decyzją lub zaoferować mniej korzystne warunki – wyjaśnia Kamil Czapski, ekspert firmy Notus.

Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową? Przede wszystkim dochody, ale również szereg innych zmiennych. Banki oceniają poziom wydatków, analizują historię kredytową wnioskodawcy czy wkład własny, który mógłby wnieść. Przyjrzyjmy się każdemu z tych elementów.

Dochody

Regularne i stabilne dochody są najważniejszym czynnikiem, ponieważ pokazują Twoją zdolność do spłaty kredytu. Praca na umowie o pracę jest zwykle najbardziej ceniona, ale umowa o dzieło, zlecenie czy działalność gospodarcza również mogą być uwzględnione.

Wydatki

Na równi z dochodami, bank analizuje Twoje miesięczne zobowiązania, takie jak rachunki, inne kredyty, alimenty czy koszty utrzymania rodziny. Im więcej wydatków, tym mniej środków pozostaje na spłatę nowego kredytu.

Historia kredytowa

Jeśli kiedykolwiek brałeś kredyt, pożyczkę lub korzystałeś z karty kredytowej, Twoja historia spłacania zobowiązań jest przechowywana w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Regularna i terminowa spłata wcześniejszych kredytów to dowód dla banku, że jesteś godny zaufania. Natomiast opóźnienia czy zaległości mogą znacząco obniżyć Twoją wiarygodność.

Rodzaj kredytu i wysokość wkładu własnego

Im wyższy wkład własny, tym lepiej bank patrzy na Twoją zdolność kredytową, ponieważ przekłada się to na niższe ryzyko dla instytucji finansowej. Większy wkład własny przekłada się również na lepsze warunki kredytowe – niższe oprocentowanie lub dłuższy okres kredytowania.

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytową możesz zwiększyć na kilka sposobów. Najprostszym są wyższe dochody, które możesz uzyskać na przykład poprzez pracę dodatkową lub wynajem nieruchomości. Warto również, przed wystąpieniem o kredyt, spłacić inne mniejsze kredyty i zobowiązania, aby bank nie obciążał Twojego budżetu dodatkowymi kosztami.

Pomocny okazuje się większy wkład własny, więc jeśli możesz, odłóż na mieszkanie nieco więcej pieniędzy, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową. Dobrą decyzją będzie też zadbanie o swoją historię kredytową. Jeśli w przeszłości zdarzyły Ci się problemy ze spłatą kredytów, nadal nic nie stoi na przeszkodzie, by swoją wiarygodność odbudować w oczach banku. Jak tego dokonać? Na przykład, biorąc mniejszy kredyt lub kartę kredytową i regularnie spłacając zobowiązania.

Zdolność kredytową powinniśmy traktować jako kluczowy element każdej decyzji kredytowej. Wymaga ona dokładnej analizy dochodów, wydatków oraz historii kredytowej. Dla banków to narzędzie oceny ryzyka związanego z udzieleniem kredytu hipotecznego. Warto odpowiednio się przygotować, by zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji. Zadbać o stabilność finansową i wkład własny, a także przeanalizować zobowiązania. Wskazówek, co zrobić i jak zadbać o swoje finanse możesz zawsze szukać u zaufanych ekspertów, do których dobrze jest się udać w przypadku wątpliwości – podsumowuje Kamil Czapski z firmy Notus.

Masz pytania? Skorzystaj ze wsparcia naszych doradców: https://edinvest.pl/dla-klienta/

PODOBNE WPISY

Przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, wkład własny stanowi kluczowy czynnik wpływający na wysokość kredytu oraz warunki jego udzielenia. Jest to suma, którą pokrywasz z własnych środków przy zakupie nieruchomości – zazwyczaj wynosi ona minimum 20% wartości inwestycji. Dzięki wkładowi ....

Polski rząd planuje wprowadzenie nowego programu mieszkaniowego, który ma być odpowiedzią na trudności napotykane przez młodych ludzi chcących kupić własne mieszkanie. Decyzja o zmianie formy finansowego wsparcia wynika z dotychczasowych doświadczeń z inicjatywami wspierającymi nabywców. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące programu, ....

Dla wielu młodych osób marzących o własnym mieszkaniu, kredyt hipoteczny z rodzicami może być ciekawym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku niskiej zdolności kredytowej. W najnowszym wpisie z serii „Mieszkanie na kredyt” wraz z ekspertem firmy Notus, Kamilem Czapskim, omawiamy zagadnienie włączenia ....

Przygotowany program rządowy „kredyt mieszkaniowy #naStart” ma pomóc milionom Polaków spełnić marzenie o zakupie własnego mieszkania lub pozwolić im znacznie poprawić swoje warunki mieszkaniowe. Jakie są przyczyny jego wprowadzenia? Dla kogo jest przeznaczony? Przedstawiamy najważniejsze informacje o programie #nastart zebrane ....

Zakup mieszkania na kredyt może wydawać się skomplikowanym i bardzo złożonym procesem. Wokół tej formy finansowania narosło przez lata wiele mitów, które postanowiliśmy rozwiać wraz z ekspertem Kamilem Czapskim z firmy Notus, który na co dzień współpracuje z ED Invest ....

Skontaktuj się z nami

*Pole obowiązkowe.

Skontaktuj się z nami

*Pole obowiązkowe

Skontaktuj się z naszym doradcą

*Pole obowiązkowe

Skontaktuj się z nami

*Pole obowiązkowe