Zakup mieszkania na kredyt może wydawać się skomplikowanym i bardzo złożonym procesem. Wokół tej formy finansowania narosło przez lata wiele mitów, które postanowiliśmy rozwiać wraz z ekspertem Kamilem Czapskim z firmy Notus, który na co dzień współpracuje z ED Invest i wspiera klientów w łatwym i bezstresowym pozyskaniu środków na zakup wymarzonego M.
Kredyt hipoteczny jest bardzo drogi. To jeden z najczęściej powtarzanych mitów, z którym należy się rozprawić w pierwszej kolejności. Nie ma wątpliwości, że pożyczanie środków na zakup nieruchomości wiąże się z pewnymi kosztami. Jednak kredyt celowy na sfinansowanie czy budowę nieruchomości
i jednocześnie zabezpieczony na niej będzie najtańszą formą finansowania na rynku kredytowym,
a dobry kredyt hipoteczny różni się nieznacznie oprocentowaniem od dostępnych produktów oszczędnościowych.
Do momentu spłaty kredytu bank jest właścicielem mieszkania. Kredytobiorca jest zawsze właścicielem nieruchomości. Może rozporządzać nieruchomością, a więc na przykład sprzedać ją lub wynająć. Bank nie ma takich uprawnień i zarazem nie ogranicza możliwości rozporządzania nieruchomością właścicielom – przysługuje mu jedynie ograniczone prawo rzeczowe do nieruchomości w postaci hipoteki. Hipoteka oznacza tyle, że bank ma pierwszeństwo (wobec ewentualnych innych wierzycieli) do zaspokojenia swoich roszczeń z zabezpieczonej hipoteką nieruchomości.
Najlepiej wziąć kredyt w banku, w którym ma się konto
Wiele osób uważa, że skoro mają konto w jakimś banku od kilkunastu lat albo nawet dłużej, to dostaną w nim korzystniejszą ofertę niż w innym. Podejmując decyzję o wzięciu kredytu hipotecznego, bazują zatem wyłącznie na ofercie swojego banku, nie sprawdzając innych propozycji. To duży błąd. Banki zazwyczaj w żaden sposób nie premiują stałych klientów. Do oceny ich zdolności kredytowej stosują te same kryteria, co w odniesieniu do pozostałych wnioskodawców. W większości wypadków nie zaoferują też korzystniejszej marży czy innych warunków kredytowania. Decydując się na kredyt hipoteczny, warto zatem zrobić rozeznanie i wziąć pod uwagę kilka propozycji.
Bez historii kredytowej nie dostanę kredytu
Czy brak historii kredytowej jest problemem? Nie.
Czy taka osoba również może wziąć kredyt hipoteczny? Oczywiście.
Dla wielu osób kredyt hipoteczny jest ich pierwszym zobowiązaniem, szczególnie gdy mówimy o osobach w wieku 20-30 lat. Wchodzą one na rynek pracy, zaczynają dobrze zarabiać i decydują się ostatecznie na zakup własnego mieszkania lub domu. Przy kredycie hipotecznym brak historii w żaden sposób nie przeszkadza, ponieważ mamy zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Dodatkowo cena kredytu również będzie taka sama jak w przypadku osób, które mają bogatą historię kredytową.
Chcąc dostać kredyt hipoteczny, muszę mieć umowę o pracę? Umowa o pracę z stanowi pewne ułatwienie przy staraniu się o kredyt hipoteczny. Nie oznacza jednak, że osoba zatrudniona na umowę zlecenie, umowę o dzieło, czy prowadząca działalność gospodarczą będzie miała problem z uzyskaniem kredytu.
Duża część banków akceptuje inne formy zatrudnienia. Trzeba tylko sprawdzić, czy spełniamy założenia danego banku np. dotyczące okresu zatrudnienia, wysokości dochodów lub częstotliwości otrzymywania wynagrodzenia. Podejście do każdej z tych form dochodów może być bardzo różnorodne, więc potrzebne jest upewnienie się co do procedur.
Bank odrzucił wniosek, więc nie mam szans na kredyt hipoteczny – to, że jeden bank odrzucił wniosek wcale nie oznacza, że drugi postąpi tak samo. Banki znacząco różnią się pod względem polityki czy wymagań. Zawsze warto porównywać oferty i korzystać ze wsparcia zaufanych doradców.
Na rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych stale pojawiają się nowe rozwiązania i regulacje. Dlatego tak ważne jest, aby podejść do zakupu nieruchomości z należytą starannością i skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Zachęcamy do śledzenia naszego bloga, gdzie publikujemy artykuły dotyczące aktualnych trendów na rynku nieruchomości oraz praktycznych porad dla przyszłych właścicieli mieszkań.