Dla wielu młodych osób marzących o własnym mieszkaniu, kredyt hipoteczny z rodzicami może być ciekawym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku niskiej zdolności kredytowej. W najnowszym wpisie z serii „Mieszkanie na kredyt” wraz z ekspertem firmy Notus, Kamilem Czapskim, omawiamy zagadnienie włączenia rodziców jako współkredytobiorców.
Dlaczego warto zainteresować się kredytem hipotecznym z rodzicami? Wysokie ceny nieruchomości, rosnące koszty życia i niskie zarobki na początku drogi zawodowej często utrudniają młodym osobom spełnienie marzenia o własnym „M”. W sytuacji, kiedy uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup może okazywać się wyzwaniem, ciekawą opcją może być zaciągnięcie kredytu wspólnie z rodzicami. Takie współkredytowanie może znacząco zwiększyć zdolność kredytową i otworzyć drzwi do posiadania własnej nieruchomości wcześniej niż by się to wydawało możliwe.
Dzięki wspólnemu kredytowi hipotecznemu z rodzicami możemy przyspieszyć realizację marzeń o własnym mieszkaniu, nawet jeśli nasza indywidualna zdolność kredytowa jest niewystarczająca. Jest to również rozwiązanie dla osób, które spodziewają się zwiększenia dochodów w przyszłości.
Warto jednak pamiętać, że wspólne zobowiązanie obciąża rodziców, dlatego przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeanalizować możliwości finansowe wszystkich stron: – Współkredytowanie z rodzicami, szczególnie jeśli mają oni stabilne dochody, podnosi zdolność kredytową, co może pomóc w uzyskaniu lepszych warunków finansowania. Z perspektywy banków to znaczące obniżenie ryzyka. Włączenie rodziców do kredytu zwiększa pewność instytucji udzielającej kredytu, że zobowiązanie zostanie spłacone na czas – wskazuje Kamil Czapski, ekspert firmy Notus, z której wsparcia przy zakupie mieszkania mogą od wielu lat korzystać nasi klienci.
Kredyt hipoteczny z rodzicami – ryzyka
Decyzja o kredycie z rodzicami niesie ze sobą pewne ryzyka. Ze względu na wymagania banków dotyczące maksymalnego wieku w momencie zakończenia kredytu, jego okres może być krótszy, co z jednej strony może skutkować wyższymi miesięcznymi ratami, ale z drugiej zmniejsza też całkowity koszt kredytu. W wielu przypadkach banki wymagają, aby najstarszy kredytobiorca nie przekraczał pewnego wieku w momencie spłaty ostatniej raty, co może wpłynąć na harmonogram spłaty.
Wspólne kredytowanie może prowadzić również do trudnych sytuacji, gdy relacje rodzinne ulegają zmianie lub jeden z kredytobiorców z jakichś powodów nie jest w stanie dalej spłacać kredytu. Należy pamiętać, że wszyscy współkredytobiorcy, w tym rodzice, są solidarnie odpowiedzialni za spłatę kredytu. To oznacza, że w przypadku trudności ze spłatą, zobowiązanie może spaść na rodziców, nawet jeśli formalnie nie są właścicielami nieruchomości. Dodatkowo, wspólna odpowiedzialność finansowa oznacza, że ewentualne konflikty mogą przenosić się na sferę finansową i prawną, szczególnie gdy rodzice nie są współwłaścicielami nieruchomości.
Możliwości kredytobiorcy
Decydując się na kredyt hipoteczny razem z rodzicami, warto wiedzieć, że w wielu przypadkach istnieje możliwość odłączenia ich od umowy jeszcze przed spłatą całego zobowiązania. Bank może zgodzić się na to, kiedy spora część zadłużenia została już pokryta lub gdy sytuacja finansowa dziecka uległa znacznej poprawie. Kredytobiorcy zawsze pozostaje również możliwość refinansowanie kredytu, czyli przeniesienia go do innego banku w celu uzyskania nowych warunków.
Kredyt hipoteczny z rodzicami to jedna z opcji dla osób, które mają trudności z uzyskaniem samodzielnego finansowania. Zwiększa on jednak odpowiedzialność wszystkich kredytobiorców, dlatego warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Chcesz dowiedzieć się więcej o kredytach hipotecznych? Kupując mieszkanie w ED Invest, możesz liczyć na wsparcie współpracujących z nami ekspertów z firmy Notus. Skontaktuj się już dziś!